Změny v oblasti zaručené mzdy a jejich dopady na Program kvalifikovaný zaměstnanec
Novela zákoníku práce, která postupně nabývá účinnosti, přináší od 1. ledna 2025 zásadní změny v oblasti pracovního práva. Jednou z významných změn je zrušení institutu zaručené mzdy v soukromé sféře.
Tento krok vyvolal debaty nejen mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, ale také v rámci vládních programů ekonomické migrace, jako je Program kvalifikovaný zaměstnanec.
Zaručená mzda a její zrušení
Zaručená mzda v ČR stanovuje nejnižší možnou odměnu pro jednotlivé profese podle osmi skupin, rozdělených na základě složitosti, namáhavosti a odpovědnosti. Novela zákoníku práce však tento institut v soukromé sféře ruší. Od 1. ledna 2025 bude v tomto sektoru platit pouze minimální mzda, která byla pro rok 2025 stanovena na 20.800 Kč měsíčně nebo 124,40 Kč na hodinu.
Ve veřejné a státní sféře zaručený plat zůstává, dojde však ke zjednodušení – místo osmi pracovních skupin budou profese nově rozděleny pouze do čtyř.
Dopady na Program kvalifikovaný zaměstnanec
Program kvalifikovaný zaměstnanec je jeden ze tří programů realizovaných za účelem dosažení ekonomického přínosu pro ČR. Jeho cílem je poskytnutí podpory přímým zaměstnavatelům, kteří do ČR potřebují přivést kvalifikované zahraniční pracovníky. Program se vztahuje na zaměstnance z Ukrajiny, Mongolska, Srbska, Filipín, Indie, Běloruska, Moldavska, Černé hory, Kazachstánu, Arménie, Gruzie a Severní Makedonie.
Jednou z podmínek pro zařazení do programu bylo dosud garantování minimální mzdy ve výši 1,2násobku zaručené mzdy odpovídající příslušné skupině prací dle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Mzdové kritérium má u nově příchozích zaměstnanců za cíl především působit jako preventivní nástroj proti pracovnímu vykořisťování. Zrušení zaručené mzdy proto vyvolalo otázky ohledně naplnění této podmínky do budoucna.
Před rozhodnutím o novém kritériu se debatovalo i o možnosti nahradit 1,2násobek zaručené mzdy přísnějším kritériem 1,4 násobku minimální mzdy. To by znamenalo výrazný nárůst oproti současným mzdám, jednalo by se o odměnu ve výši minimálně 29.120 Kč měsíčně. Tato varianta zákonitě vyvolala obavy mezi zaměstnavateli. Nejenže by se jim zahraniční zaměstnanci výrazně prodražili, ale znamenalo by to rovněž nutnost upravit mzdy českým pracovníkům tak, aby nedocházelo k diskriminaci na základě národnosti. S takovými náklady navíc zaměstnavatelé nepočítali.
Řešení od nového roku
Dne 19. listopadu 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu konečně odstranilo dlouhotrvající nejistotu a zveřejnilo Změny ve vládních programech ekonomické migrace . Na základě rozhodnutí Koordinačního orgánu pro řízení ochrany státních hranic z 6. listopadu 2024 bude od 1. ledna 2025 mzdové kritérium upraveno na 1,22násobek minimální mzdy. V praxi to znamená, že zaměstnavatelé budou muset nově příchozím zaměstnancům garantovat minimální mzdu ve výši 25.376 Kč měsíčně.
Další změny v Programu kvalifikovaný zaměstnanec :
- zaměstnavatel nemůže zařadit více než 50 zahraničních pracovníků během období tří měsíců, pokud nepodá hromadnou žádost; k hromadné žádosti se může výslovně vyjádřit nejen obec, ale i starosta příslušné městské části či městského obvodu;
- rozšíření o nové kategorie ukrajinských občanů: držitelé víza za účelem strpění pobytu v ČR, vydaného v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a cizinci pobývající více než dva roky v jiném státě na dlouhodobé vízum;
- zaměstnavatel nesmí být zařazen na sankční seznamy EU, musí dodržovat pravidla spojená s těmito seznamy a nesmí mít žádné vazby na osoby uvedené na sankčních seznamech;
- garant programu může kdykoli během dvou let od zařazení kontrolovat, zda zaměstnavatel dodržuje podmínky programu;
- účastníci programu mohou k žádostem o pobyt předkládat anglickojazyčné výpisy z trestního rejstříku vydané cizím státem bez nutnosti úředního překladu do češtiny.
Závěr
Novela zákoníku práce přináší důležité změny, které ovlivní jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Zrušení zaručené mzdy v soukromé sféře a její dopad na programy ekonomické migrace ukazují, že legislativní změny mají zásadní vliv nejen na český trh práce, ale i na úrovni mezinárodní ekonomické spolupráce. Ačkoli nové nastavení mzdového kritéria v Programu kvalifikovaný zaměstnanec představuje mírné zvýšení nákladů pro zaměstnavatele, program stále zůstává efektivním nástrojem pro získávání kvalifikované pracovní síly.
Dále by vás mohlo zajímat:
Přinese flexibilní novela pružnost na trhu práce?
Povinnost registrace dohod o provedení práce pro zaměstnavatele
Práce na dohodu se stala po změně zákona spíše strašákem, říká advokátka Lenka Příkazská
Získá pracovník svou odměnu za práci? Aneb ručení dodavatele za mzdy
zeptejte se autora
-
Mgr. Martina Grobelná