Výpověď z nájmu bytu bez poučení nájemce: Na co si musí dát pronajímatelé pozor

Pozadí stránky

Nejvyšší soud ČR se ve svém rozsudku sp. zn. 26 Cdo 2029/2023 ze dne 15. dubna 2024 zabýval otázkou platnosti výpovědi z nájmu bytu. V předmětném rozhodnutí dospěl k závěru, že pokud výpověď neobsahuje úplné poučení o lhůtě pro podání žaloby na přezkum oprávněnosti výpovědi, je považována za absolutně neplatnou.

Výpověď z nájmu bytu bez poučení nájemce: Na co si musí dát pronajímatelé pozor
31. 10. 2024

Pronajímatelům mohou způsobit nečekané komplikace nejen případy, kdy nájemci přenechají byt třetím osobám například přes platformu Airbnb, ale také relativně běžné právní úkony, jako je výpověď z nájmu bytu – pokud nejsou provedeny správně.

Zákonné požadavky na výpověď z nájmu bytu

Výpověď z nájmu bytu, coby jednostranné adresované právní jednání, kterým pronajímatel projevuje svou vůli k ukončení nájemního vztahu, musí dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „OZ“) splňovat hned několik požadavků. 

Vedle obecných náležitostí právního jednání je v tomto případě vyžadována: 

  • písemná forma výpovědi – výpověď musí být písemná (§ 2286 odst. 1 OZ);
  • doručení nájemci – výpověď musí být doručena druhé straně (§ 2286 odst. 1 OZ);
  • uvedení důvodu výpovědi – pokud zákon nestanoví jinak, důvod musí být ve výpovědi uveden (§ 2288 odst. 3 OZ).
  • poučení o právu na námitky a soudní přezkum – pronajímatel musí nájemce informovat o možnosti vznést proti výpovědi námitky obrátit se na soud s návrhem na přezkum její oprávněnosti (§ 2286 odst. 2 OZ).

Význam poučení nájemce

V předmětném rozhodnutí se však Nejvyšší soud zabýval převážně poslední z výše uvedených náležitostí výpovědi z nájmu, a sice poučovací povinností pronajímatele dle ust. § 2286 odst. 2 OZ. Pokud jde o nájemcovo právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď ze strany pronajímatele oprávněná, OZ v ust. § 2290 k podání příslušné žaloby stanoví dvouměsíční lhůtu plynoucí ode dne, kdy nájemci výpověď došla.

V tomto konkrétním případě pronajímatel sice nepochybil v tom, že by nájemce náležitě nepoučil o jeho právu v souladu s ust. §2286 odst. 2, avšak jeho poučení bylo neúplné co do poučení o délce lhůty dle ust. § 2290 OZ, ve které může své právo u soudu uplatnit. S ohledem na skutečnost, že se jedná o lhůtu hmotněprávní prekluzivní, k jejímuž zachování je nezbytné, aby žaloba došla soudu nejpozději posledního dne lhůty, a jejíž zmeškání nelze prominout, je v rámci ochrany nájemce (coby slabší smluvní strany) nutné poučit jej v celém rozsahu.

Nejvyšší soud tak s ohledem na výše uvedené dospěl k závěru, že výpověď ze strany pronajímatele neobsahující ono poučení o lhůtě k podání žaloby k přezkumu oprávněnosti výpovědi je nejen v rozporu se zákonem, ale zjevně narušuje i veřejný pořádek a je tak absolutně neplatná.

Otázka veřejného pořádku

K pojmu „veřejný pořádek“ nadto Nejvyšší soud připomněl, že veřejný pořádek představuje souhrn základních pravidel či zásad chování, jež jsou pro společnost a její fungování stěžejní a na jejichž dodržování je nutné trvat. To, zda určité pravidlo lze považovat za součást veřejného pořádku se podává zejména z jeho smyslu a účelu. Právě tento smysl a účel zákona, který byl právním jednáním porušen, lze považovat za jedno z kritérií pro závěr, zda je právní jednání neplatné absolutně či relativně. Zákon v ust. § 2235 odst. 1 OZ stanoví, že se nepřihlíží k ujednáním zkracujícím nájemcova zákonná práva. 

Smysl této zvláštní úpravy má za cíl především zabránit svévolnému jednání ze strany pronajímatele a sjednání nepřiměřených podmínek vůči nájemci, který je chápán jako slabší strana. Zvýšená ochrana nájemce při zajištění jeho bytových potřeb je pak v našem právním řádu zakotvena již dlouhodobě a vyplývá z jedné ze základních zásad soukromého práva, proto ji lze považovat také za součást veřejného pořádku. Výrazem této ochrany je i zakotvení poučovací povinnosti pronajímatele o právu nájemce domáhat se u soudu přezkoumání oprávněnosti výpovědi jako jedné z povinných náležitostí výpovědi z nájmu bytu. 

Nedostatečné poučení = neplatná výpověď

Vzhledem k tomu, že nesplnění poučovací povinnosti je porušením kogentní normy na ochranu nájemce, který se tak náležitě a včas nedozví o svém právu bránit se žalobou u příslušného soudu, se dle Nejvyššího soudu jeví jako žádoucí, aby takto neúplná výpověď z nájmu nevyvolávala žádné zamýšlené právní následky.

Závěrem lze konstatovat, že správně sepsaná výpověď z nájmu tak může pro některé z pronajímatelů představovat opravdu oříšek a není divu, když jen zdánlivě nevýznamné opomenutí či nevhodně zvolená formulace může znamenat vést k její neplatnosti a přinést zbytečné komplikace.

Naše advokátní kancelář poskytuje služby v oblasti nájemních vztahů a dokáže vám zajistit, aby vaše právní dokumenty byly v souladu s platnými zákony a chránily vaše zájmy. Rádi vám pomůžeme předejít zbytečným soudním sporům a komplikacím.

 

 

 

zaujalo vás toto téma?
zeptejte se autora

Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Více informací o našich zásadách ochrany osobních údajů.